• Kardinal Bozanić predvodi misno slavlje povodom završetka sinodskog hoda Druge sinode Zagrebačke nadbiskupije

U homiliji euharistijskog slavlja prigodom Zavjetnog hodočašća vjernika grada Zagreba Majci Božjoj Bistričkoj zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić pozvao je sve svećenike, redovnike i redovnice te vjernike laike da se u subotu 1. listopada ponovno okupe u Hrvatskom nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke.

• Što se događa u misi? - Uvodni obredi (III)

Knjigu prevodi vlč. mr. Tomislav Hačko, a prijevod se objavljuje uz dozvolu autora i izdavača Gracewing Publishing.

Što se događa u misi? - Uvodni obredi (II)

• Što se događa u misi? - Uvodni obredi (I)

Uvodni obredi su kratki, pa će tako i ovo poglavlje biti kratko. Govorit ću o ulaznoj pjesmi, znaku križa, pozdravu, priznanju grijeha, Slavi i zbornoj molitvi.

• Što se događa u misi? (V)

Za teološko ispravno shvaćanje mise, moramo si zamisliti idealno slavlje liturgije, ali bez ulaženja u pitanja praktične prirode koja se tiču onoga je li tijek određenog slavlja bio dobar ili loš. Ako smo imali negativnih iskustava s liturgijskim slavljima, u kojima je tijek obreda bio loš ili na način koji Crkva nije predvidjela, trebali bismo ih na trenutak ostaviti po strani i zamisliti si liturgiju kako bi trebala biti slavljena, sa svakom osobom i njezinim dijelom, da se odvija na najvišoj razini. Naravno da su pitanja praktične naravi kritički važna, ali ovdje se ne bavimo njima. Problematične liturgije slavile su se loše, čak i kad su činile temelj prvotnog iskustva susreta osobe s misom, ali one nisu osnova na kojoj se može izgraditi valjano teološko promišljanje. To se može graditi samo uzimanjem u obzir liturgije koja se slavi na takav idealan način, izražen u liturgijskim tekstovima Crkve i koje ona održava kroz tradiciju. Ako možemo saznati više o našem shvaćanju na temelju toga, tada ćemo biti spremniji za suočiti se s praktičnim pitanjima koja proizlaze iz slavlja u konkretnim situacijama. Moći ćemo prepoznati probleme i znati kako ih riješiti.